Get Adobe Flash player

Nasz Patron

 

 18-go maja 1990 roku nasza szkoła przyjęła imię Wawrzyńca Hajdy - "ŚLĄSKIEGO WERNYHORY".
Dzień 27-go marca - rocznica Jego śmierci - przyjęliśmy jako Dzień Patrona Szkoły.
To dzień szczególny dla całej braci uczniowskiej. Tego dnia delegacja uczniów udaje się na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na Jego grobie.

Bardzo ważnym jest fakt, że bohaterem szkoły jest człowiek STĄD.
Poznając jego życie, efekty jego działalności, poznajemy jednocześnie sylwetki wybitnych Ślązaków, tradycje i zwyczaje Śląska, poznajemy historię regionu i naszej miejscowości.
Znajomość przeszłości wiąże nas z otaczającą rzeczywistością. Mamy okazję przekonać się, że historia dzieje się nie tylko gdzieś w wielkim świecie, lecz także tu - w Piekarach. Chroni nas to przed zagubieniem i anonimowością.

 

Wawrzyniec Hajda urodził się 8 sierpnia 1844 r. w Bobrowniach Śląskich nieopodal Tarnowskich Gór w śląskiej wielodzietnej rodzinie. Był jednym z siedmiorga dzieci robotnika kopalnianego. Jego rodzina była bardzo pobożna, tradycyjna, śląska, patriotyczna. Matka zajmowała się wychowaniem i edukacją dzieci, ojciec zapewniał byt rodzinie. Mając 14 lat Hajda stracił rodziców. Jak wielu chłopców w tym wieku poszedł pracować do kopalni za swym starszym bratem. W 1873 roku stracił całkowicie wzrok w czasie szychty w Kopalni „Helena”. Kalectwo nie załamało go. W zakładzie dla ociemniałych we Wrocławiu nauczył się wyplatać koszyki, co pozwoliło mu zarobić na utrzymanie swojej rodziny. Jego dalsza droga życiowa była tragiczna – musiał przeżyć śmierć sześciorga dzieci, zmarły mu także obie żony – Paulina i Maryna. Po utracie najbliższych Hajdą opiekowała się rodzina Skorupów z Piekar i jego sąsiad Franciszek Tyczka.

Na zdjęciu powyżej widać dom przy ulicy Bytomskiej, w którym mieszkał Wawrzyniec Hajda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wawrzyniec Hajda znany jest nam jako działacz ludowy i poeta, czynny w społecznym i kulturalnym życiu Piekar, organizator akcji patriotycznych. Należał do osób, które przez całe życie walczyły i budowały na Śląsku przyszłą Polskę. Był autorem około 200 utworów (wiersze okolicznościowe, bajki, podania, legendy) częściowo zaginionych, w których głosił proroctwa o wskrzeszeniu Polski (stąd zwany był Śląskim Wernyhorą). Gdy przyszło witać wojsko polskie 26 czerwca 1922 roku w Piekarach nie znaleziono nikogo godniejszego nad Hajdę. Zmarł kilka miesięcy potem - 27 marca 1923 roku. Nad jego grobem umieszczono kamień wyjęty z fundamentów Kościoła parafialnego. Umieszczony na nim napis wyraża zwięzłym skrótem to, co trzeba o Hajdzie pamiętać:

 

„Tu oczekuje dnia zmartwychwstania
Wawrzyniec Hajda
Śląski Wernyhora
8 VIII 1844 – 27 III 1923
Niestrudzony pracownik narodowy,
szerzyciel oświaty i obrońca wiary.
Pozbawiony przez pół wieku ócz ciała
przenikał wszystko i wszystkich
oczyma wielkiej świetlanej duszy.” 

 

 

Dnia 18 maja 2012, podczas obchodów pięćdziesięciolecia Szkoły, w hallu Szkoły odsłonięta została Ściana Pamięci poświęcona Wawrzyńcowi Hajdzie.

 

 

 

 

 

Contribute!
Blowjob